

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Length | 3.9878 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 4.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 10 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 420 mA |
| DC Resistance (DCR) | 780 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 47 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 420 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 420 mA |
| Saturation Current | 570 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 570 mA |
| Max Temperature Rise Current | 420 mA |
| Max Length | 4.2 mm |
| Max Width | 4.2 mm |
| Min Length | 3.8 mm |
| Min Width | 3.8 mm |
Stock: 8096
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12484
Ext.Price$0.12484
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12484 | $0.12484 |
| 10 | $0.10327 | $1.03270 |
| 50 | $0.09367 | $4.68350 |
| 100 | $0.08497 | $8.49700 |
| 500 | $0.07704 | $38.52000 |
| 1000 | $0.06985 | $69.85000 |
| 3000 | $0.06280 | $188.40000 |
